05358951044
info@abssporakademisi.com

Sık Sorulan Sorular

26 Yıllık Tecrübemiz ve Uzman Kadromuzla Hizmetinizdeyiz.

Besyo; Beden Eğitimi Ve Spor Yüksekokulu’nun Kısaltmasıdır Ve Genelde Bu İsimle Anılır. Yüksekokul İbaresinin Kullanılmasına Rağmen Bu Bölümler 4 Yıllık Lisans Eğitimi Vermektedirler. Toplum İçinde Her Ne Kadar “Spor Akademisi” Olarak Anılsa Da Aslı Bu Değildir. Çünkü Maalesef Ülkemizde Spor Akademisi Bulunmamaktadır Bu Nedenle Bu Terim Çok Yanlıştır Ve Hiçbir Bilimsel Alanda Kullanılmaz. Besyo; Türkçede Beden Eğitimi Ve Spor Yüksekokulu, İngilizce De İse, Physical Education And Sport Department Olarak Kullanılır.

Tc. Uyruklu öğrencilerin Temel Yeterlilik Sınavından En Az 150 Puan Alan Bütün Adaylar Türkiye Genelindeki Okullara Başvuruda Bulunabilir. 

Besyo, Güzel Sanatlar Vb. Okullara Öğrenci Alırken Yapılan Sınavlara Özel Yetenek Sınavı Adı Verilir. Daha Önce Söylediğimiz Gibi İlk Olarak Gerekli Öss Puanını Almanız Gerekmektedir. Daha Sonra Her Üniversitenin Kendi İmkânlarına Ve Kararlarına Göre Düzenlediği Sınav Programlarina Katılmanız Gerekir. Bu Tür Sınavlar Genelde Sürat, Çabukluk, Reaksiyon, Koordinasyon, Kuvvet Vb. Kıstaslara Göre Planlanmaktadır. Bu Nedenle Sınava Girerken Vücut Olarak Buna Hazır Olmanız Gerekir. Son Dönemlerde Yapılan Bazı Yeni Uygulamalar İle Tek Sınav Programları Uygulanmaya Başlanmıştır, Bunlar Genelde Koordinasyon Testi Olarak Uygulanır. Her Üniversitenin Sınavı Farklı Tarihlerde Yapılmaktadır,Bazen Aynı Tarihlere Rastlayan Özel Yetenek Sınavları İle Karşılaşabilirsiniz. Sınav Uygulamaları Her Yıl Temmuz VE Ekim AYLARI Arasında Gerçekleşir. Her Aday, Öysp(Özel Yetenek Sınav Puanı), Öysp Standart Puanı (Öysp ’Nin Özel Bir Formülle Hesaplanarak Ortaya Çıkan Puan-Öss Kitapçığında Belirtilen), Aobp (Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı), Öss-P (Öss Puanı), Formülle Hesaplanmasıyla Genel Sınav Puanı Alır Ve En İyiden, En Kötüye Doğru Sıralama Yapılır. Belirtilen Kontenjan Dâhilinde Olanlar Bölümlere Yerleştirilir. (Formül, Öss Kitapçığında Ve İlgili Yetenek Sınav Kitapçığında Belirtilir.

Bu Ezbere Cevaplanılacak Bir Soru Değildir. Sportif Derecelerinizi Ölçtürüp ÖZELLİĞİNİZE GÖRE OLAN SINAVI SEÇMELİSİNİZ.

Özel Yetenek Sınavına Gireceğin Üniversitenin Öss Puanına Verdiği Ağırlığa Ve Özel Yetenek Sınavının İçeriğine Göre Değişen Bir Durum. Yök Tarafından Belirtilen Formüller Nedeniyle TYT Puanının Etkili Olduğu Bir Gerçektir. Fakat Bilgisayar Sistemiyle Hesaplamaların Yapılmasından Dolayı Genel Sayısal Algoritmada Standart Sapmalara Göre Değişimler Olabilmektedir. Sınav İçeriğine Göre Bazı Üniversitede TYT Puan Etkisi %50 Lere Varırken Bazılarında %40 Etkilidir. Bu Sayısal Değerler, Sınava Giren Kişi Sayısı, Adayların Sahip Oldukları TYT Puanlarına Göre Değişiklik Gösterir. Ayrıca Sınava Katılan Milli Sporcular, Lisanslı Sporculara Ayrıca Verilen Puanlar İle (Her Besyo Da Geçerli Değildir) Bu Katsayılar Değişmektedir. Sonuç Olarak %50 %50 Demek En Mantıklısıdır, Fakat Maalesef Şu Anda Bunun Sistemli Şekilde Uygulanan Bir Yanı Yoktur. Önemli Bir Hatırlatma: 2007 Yılında Yök Üniversiteleri Formül Hesaplamalarında Serbest Bırakmıştır. Yani Öss Ye Mi Yoksa Yetenek Sınavına Mı Önem Verileceği Tamamen Üniversite Yönetiminin İnsiyatifindedir. Burada Amaç, Spor Bilimci Yetiştirmek Veya Eğitmen Yetirştirmek İsteyen Üniversitelerin Kendi Kriterlerini Uygulama Fırsatı Sunmasıdır. Fakat Çoğu Üniversitenin, Uygulamanın İlk Yılı Olması Nedeniyle Eski Sisteme Bağlı Kalacağı Vurgulanmaktadır. Burada Üniversiteler Kafasına Göre Uygulama Yapacak Anlamı Çıkmamalıdır, Çünkü Hesaplamadaki Genel Kalıplar Aynıdır. Sadece Bazı Üniversiteler Yetenek Sınavına %70 Ağırlık Verebileceği Gibi, Bazıları Bu Şanslarını TYT’den Yana Kullanabilecektir. Burada Amaç Nettir. Eğer Spor Bilimci Yetiştirmek İstiyorsanız, Hareket Analizi, Anatomi, Fizyoloji, Antrenman Bilimi, İstatistik, Analiz, Plyometrik Ölçümler Vb. Gibi Uygulamaları Rahatlıkla Yapabilecek Kişilerden Yana Tercihlerini Kullanmak İsteyeceklerdir. Üniversitelerin Bilim Yuvası Mantığında Kurulduğunu Düşünürsek Bu Uygulama Gayet Doğaldır. Öss Ye Ağırlık Vermek İsteyeceklerdir. Genel Sportif Beceride İse Yetenek Ön Plandadır, Fakat Aynı Dersler Yine Uygulanmaktadır, Fakat Burada Önemli Olan Eğitmen Yetirştirmek Olduğu İçin TYT’nin Çok Fazla Etkisi Olmayacaktır. Ama Sadece Sportif Beceri İçin Spor Akademilerine Girenler Teorik Derslerde Zorlanacaklardır. (Bu Tamamen İlgili Üniversitenin Eğitim Politikası İle İlgilidir, Bazılarında Anatomiden Herkes Geçebilir Fakat Mesleki Anlamda Bir Bilgi Birikimi Olamaz).

izler Herhangi Bir Meslek Okulunda Mesleki Eğitim Almıyoruz. Dört Yıllık Akademik Bir Eğitim Alıyoruz. Ayrıca Sporun Bir Beyin İşi Olduğunu Da Birçok Bilimsel Araştırma Ortaya Koymuştur. Son Zamanlarda Gündeme Yerleşen Ve Yeni Öğretim Programlarının Bu Kavram Üzerinde Yoğunlaştığı Çoklu Zeka Kuramında Bu Açıkça Ortadadır. Unutmayınız Ki Sizler Geleceğin Eğitmenleri Olacaksınız Ve Hem Sportif Beceri Hem De Kültürel Açıdan Örnek Teşkil Edeceksiniz.

Burada TYT Bunun İçin Kriter Midir?

Sorusuna İse Ülkemizde Başka Bir Kriter Olmadığını Hatırlatmak İsteriz. Ayrıca Yapılan Uygulamalar Göstermiştir Ki Hayatı Boyunca Aktif Spor İle İlgilenen Sporcular Hem Teorik Hem De Uygulamalı Derslerde En Önde Yer Almaktadır. Otomatik Olarak Besyo Lara Girecek Kişilerin Hem Mental Hem De Fiziksel Kapasite Açısından En Üst Düzeyde Olması Önemlidir.

Her Üniversite Bölümünde Olduğu Gibi Bir Bölümde Eğitim Göre Kişiler Arasında Her Zaman En İyiler Mesleki Yaşantılarında Mutlu Olurlar, O Nedenle Tecrübeler Göstermiştir Ki Besyo Lardan Mezun Olan 7000 DEn Fazla Öğrencinin Ancak Kendini Gerçekleştirebilen %20 Lik Kısmı Aktif Görevde En Üst Düzeyde Saygıya Ve Maddi Kazanca Ulaşmaktadır. Başarılı Mı Yoksa Başarısız Kesimde Mi Olacağınız Üniversitedeki Yaşantınız İle Alakalıdır. Öss Sistemini Hiçbir Spor Kurumu Tam Olarak Kabul Etmemekte Fakat Önüne Gelen Herkesinde Besyo Lara Yığılmasına Ve Ülkemizde Spora Yön Veren Bu Kesimin Mesleki Saygınlığını Yitirmesini İstememektedir. Bu Nedenle TYT Nin, Hem Sporcu Hem De Mental Kapasitesi Yüksek Kişileri Saflarına Katabilmek İçin Uygun Bir Kriter Olduğunu Kabul Etmektedir.

× Tıklayın, Sizi Hemen Arayalım.